تفاوت ذهنی زن و مرد

تفاوت ذهنی زن و مرد

بسیار میبینیم که مردها، از عجیب بودن زنان و کارهایشان سخن می گویند و یا اینکه خانمها از غیر قابل درک بودن مردان سخن به میان می آورند. در این مقاله قصد داریم به دور از تعصب و جبهه گیری، تفاوتهای مغزی این دو جنس را مورد بررسی قرار داده و به درک صحیحی از هردو برسیم. علت این تفاوتها به متفاوت بودن ساختار وجودی و ذهنی این دو جنس برمیگردد که با شناخت آنها و درک متقابلشان، ارتباط بسیار بهتری را شاهد خواهیم بود. اگر تاکنون در رابطه ای حضور داشته اید، احتمالا متوجه شده اید که عدم درک صحیح این تفاوتها، باعث مشکلات زیادی خواهد شد و با درک صحیح موارد زیر بسرعت روابط خود را بسیار بهتر از گذشته خواهید کرد.(کاملترین مقاله جذابیت آقایان)
تفاوتهای اساسی میان زنان و مردان

۱٫ زنان به حفظ ارتباطاتشان اهمیت بیشتری داده و از نظر مغزی توانایی بیشتری در برقراری و ایجاد ارتباط دارند.
۲٫ مردها بصورت صریح و مستقیم حرف خود را میزنند اما خانمها تمایل دارند برای بیان منظور خود، داستانی ساخته و در آن بصورت معماگونه، اشاره هایی جزیی به اصل ماجرا کنند و این قابلیت مردهاست که بتوانند تشخیص دهند هدف اصلی پشت داستان مربوطه چیست. یکی از علل این روش بیان توسط زنان، این است که آنها با این مکانیزم دفاعی، از تخریب شدن جلوگیری می کنند و سعی دارند در صورت شکست، روابطشان کماکان حفظ گردد. البته اگر صمیمیت بالایی در روابط وجود داشته باشد، این طرز بیان را کمتر خواهید دید.
۳٫ ذهن مردان بدینصورت ساخته شده است که یک مشکل بزرگ را بسیار کوچک و بی ارزش ببینند. اما ساختار ذهنی زنان بدینصورت است که ریز ترین چیزها، توسط مغز، برایشان بزرگ تفسیر میشود. به همین علت خانمها ریز بین ترند.
۴٫ زنها در برقراری روابط عاطفی موفق تر هستند و حفظ روابط برایشان بسیار مهمتر است حال آنکه مردان راحت تر حاضرند روابطی که در آن هستند را تخریب کنند.
۵٫ مردها بیشتر توسط بینایی و جاذبه جنس مخالف جذب میشوند و ساختار ذهنی آنها بدینصورت است که مسائل جنسی اهمیت بیشتری برایشان دارد، اما زنان در مرحله اول، جذب شخصیت و قدرت (روحی،مالی،شخصیتی)فرد مقابل میشوند. بدیهی است که این نکته برای شروع یک رابطه بیشتر اهمیت دارد. در روابط بلند مدت، شخصیت و اخلاق باعث دوام یک رابطه خواهد بود.
۶٫ مردها درک سه بعدی و حافظه مسیریابی و جغرافیایی بهتری نسبت به زنان دارند. به همین علت است که پارک کردن ماشین یا به خاطر سپردن مسیرها برای زنان دشوارتر است.(چگونه هر حجمی از هر نوع اطلاعات را حفظ کنید ؟)
۷٫ ذهن مردها برای ریسک پذیری بیشتری طراحی شده است و لذت، برای ساختار ذهنی مرد، اولویت بیشتری میابد و این باعث میشود که ریسک بیشتری را متحمل شوند.
۸٫ زنان درد را بیشتر و شدید تر احساس میکنند.
۹٫ بخش IPL مغز، معمولا در مردها بزرگتر از زنان است که باعث میشود مردها در حل مسائل ریاضی قویتر باشند.
۱۰٫ زنان در استفاده و یادگیری زبانها قویترند و هماهنگی حس شنوایی و قدرت گفتار بالاتری دارند.
۱۱٫ توانایی انجام همزمان چند کار در خانمها بالاتر از مردهاست. در مقابل، مردها بهتر روی یک کار مشخص متمرکز میشوند و تمرکز بیشتری دارند.
۱۲٫ ساختار مغز پایه برای یک انسان، مغز زن است که در مردها، پس از تزریق هورمون تستسترون، این دو نیمکره از هم جدا شده و تک نیمکره کار میکنند. این موضوع باعث میشود که مغز مردان بصورت تخصصی تر کار کند.
۱۳٫ مغز مردان برای این طراحی شده است که کشف کنند چیزهای مختلف چطور کار میکند تا آنها را مدل کنند. ذهن مردان بیشتر منطقی است و برای مدل کردن دنیا و ساختن و ابداع ساخته شده است.
۱۴٫ ذهن زنان بیشتر برای احساس و عشق ورزیدن و ترحم و ارتباط با بقیه انسانها ساخته شده است.
۱۵٫ ذهن زنان برای تشخیص ریز ترین احساسات درون افراد قدرتمند تر است. زنان میتوانند ریزترین سیگنالها را در وضعیت چهره یا زبان بدن تشخیص دهند و شخصیت افراد را بهتر مورد بررسی قرار دهند.
۱۶٫ زنان راحت تر حاضرند برای حفظ احساس، منطق را قربانی کنند. اما مردان، ساده تر احساس را بخاطر منطق قربانی میکنند.
۱۷٫ مردها از نظر بیولوژیکی به ظاهر و بدن زنان اهمیت بالایی میدهند. این مورد نکته منفی نیست بلکه فقط طرز ساختار مغزی آنها و سیستم نورولوژیک آنها اینگونه است. درواقع ایجاد جاذبه اولیه در مردان نسبت به ظاهر یک زن، در کسری از ثانیه و بصورت غیر ارادی صورت می گیرد. اما زنان نیاز دارند شخصیت فرد را مورد بررسی قرار دهند تا جذب شوند.

۱۸٫ در یک کلام، زنان نیاز دارند صمیمیت حسی عمیق را دریافت کنند. اگرچه پول میتواند به خوبی برای زنان بصورت یک راه میانبر برای تولید حسهای زیبا عمل کند، اما باید بدانید اولین چیزی که زنان به آن نیاز دارند، صمیمیت حسی عمیق است. بسیاری از مردان سعی دارند با پول این خلا را جبران کنند و تا حدی نیز موفق هستند. اما بعدها به اشتباه زنان را بعنوان پول پرست ! و غیره برچسب میزنند(انکار نمیکنیم که ممکن است عده ای اینطور باشند)، اما واقعیت این است : پول از نظر ذهنی برای زنان، نسبت به مردان اهمیت کمتری دارد. اگرچه درصورتیکه پول را بعنوان عاملی برای تولید حس حمایت و آرامش برای زنان در نظر بگیریم، اهمیت فوق العاده آن غیر قابل انکار است.
۱۹٫ یکی از مشکلات بسیار رایجی که بین زنان و مردان وجود دارد این است که :
تصور کنید بعنوان یک مرد، همسرتان پیش شما می آید و شروع میکند به بد گفتن از رییس جدیدش و از اینکه چقدر اذیتش کرده است. در این لحظه باید توجه کنید که زنان از گفتن این مساله انتظار حل کردن آنرا ندارند و فقط میخواهند با شما ارتباط برقرار کنند و نهایتا یک حس همدردی از شما دریافت کنند. اما دقیقا همینجا مشکل آغاز میشود. زیرا ذهن مردان برای حل مشکلات ساخته شده است ! و اشتباه ترین کار این است که در این لحظه شروع کنید به ارائه کردن راه حل ها ! مثلا : آیا میخواهی شغلت را عوض کنی ؟ آیا میخواهی بیایم و با او صحبت کنم و غیره ! این کار از نظر زنان یک بیتوجهی محسوب میگردد و مفهوم آن برایشان این است که به او اهمیت نمیدهید ! و بهمین علت باعث ناراحتی میگردد.
۲۰٫ زنان، با شنیدن یک جمله از مردان، و یا حتی از دیر پاسخ دادن به یک پیغام و غیره، هزاران قصه در سر تداعی میکنند، این درحالی است که مردان اصولا از گفتن حرف خود، منظور جانبی ندارند و معمولا حرف خود را مستقیم میگویند و مستقیما خواسته خود را مطرح می کنند. این نکته در زنان دقیقا عکس است. زنان مجموعه ای از نکات را میگویند درحالی که منظور اصلی آنها، پشت این داستان است و شما باید بتوانید بخوبی آنرا تشخیص دهید.
۲۱٫ وقتی مردان ناراحت هستند، زنان سعی دارند آنها را وادار به حرف زدن و تبادل احساس کنند. درحالیکه مردان فقط با حل مشکل خود احساس قدرت میکنند. زنان باید آگاه باشند که در این شرایط بهتر است به مردان فرصت دهند زیرا مکالمه احساسی در اغلب اوقات برای مردان مطلوب نیست و ترجیح میدهند مشکل خود را حل کنند و با حل آن حس قدرت کنند.
۲۲٫ مردان از نظر ذهنی، رازدار تر هستند این درحالی است که زنان، باتوجه به اینکه ارتباط کلامی و حسی برای ساختار ذهنیشان اهمیت دارد، راحت تر رازهای شخصی را حتی با فردی که چند دقیقه است با او آشنا شده اند، در میان می گذارند.
۲۳٫ وقتی مردها احساسی میشوند، حرف زدن برایشان سخت تر است. همچنین توان منطقی آنها کاهش میابد. اما زنها در همه وضعیتها، قدرت همزمان احساسی و منطقی را دارند زیرا در ساختار مغزی زنان، دو نیم کرده بصورت همزمان کار میکند.
۲۴٫ بصورت خلاصه، انرژی مردانه در مبنای نفوذ و گسترش و بخشیدن به دنیاست. این مورد، در رفتار روزمره و کارها و حتی در رابطه جنسی (باتوجه به ساختار فیزیکی بدن مرد) مشاهده میشود. در مقابل ، انرژی زنانه درجهت دریافت از دنیاست.
۲۵٫ بسیاری اوقات، زنان از آنچه میگویند منظور خاصی ندارند. ممکن است مردها جملاتی از زنان بشنوند که برای آنها بسیار آزار دهنده باشد. اما هنر شما بعنوان یک مرد این است که در این لحظات، بجای متمرکز شدن روی این جملات، علت اصلی و دلیل پنهان پشت این حرفها را بیابید(که آقایان در اکثریت اوقات در کشف آن موفق نیستند). زنان همیشه یک دلیل اصلی برای ناراحتی خود در پشت حرفهایشان دارند که در اکثریت موارد به عدم دریافت صمیمیت احساسی عمیق باز میگردد.
۲۶٫ مردها طی سالها تکامل، بعلت اینکه نقش شکار را بر عهده داشته اند، تمایل بیشتری به سکوت دارند.
۲۷٫ زنان به فیلد های علمی و منطقی تمایل کمتری دارند حال آنکه در علوم حسی و هنری زنان را بیشتر میبینیم.
۲۸٫ همانطور که گفته شد، ساختار ذهنی زنان بیشتر احساسی است و این دقیقا چیزی است که برای رشد کودک نیاز است. اما ساختار ذهنی مردان بیشتر منطقی است که کمک میکند بیشتر در کارها و زندگی روزمره پیشرفت داشته باشند.

* در نهایت،باید گفت که نکته مهم این است که جنیسیت هر فرد، دقیقا قابل تقسیم به دو دسته مرد و زن نیست. بلکه یک محدوده از زن-مرد مطرح است. در حقیقت هر شخص، جایی در این محدوده زن-مرد قرار دارد.
* نکته دیگر اینکه، این تفاوتها ذکر شد تا به جای نقد و شکایت از جنس مخالف، لحظه ایی باز ایستیم و بدانیم این علل، به دلیل تفاوت در ساختار مغزی دو جنس است و بنابراین یکدیگر را همانطور که هستیم بپذیریم.(کاملترین مقاله جذابیت آقایان)

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *