پول قابل برنامه ریزی: چگونه رمز ارزها می توانند کل تجربه انتقال ارزش ما را تغییر دهند – مجموعه

پول قابل برنامه ریزی: چگونه رمز ارزها می توانند کل تجربه انتقال ارزش ما را تغییر دهند

 پول قابل برنامه ریزی (PM) در هوا است. این ممکن است مرحله بعدی تکامل پول باشد. و می تواند به اندازه هر فناوری مالی در حال توسعه اخلالگر باشد.

بله ، چین در آستانه راه اندازی اولین ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در مقیاس است - شاید ظرف 12 ماه آینده - اما در این صورت قبل از پایان دهه توسط CBDC 2.0 کسر می شود ، یعنی ارز دیجیتال متصل به بلاکچین قراردادهای هوشمند. حداقل ، این چیزی است که بسیاری فکر می کنند.

پول قابل برنامه ریزی پولی با محدودیت است. تشبیه تمبرهای غذایی است که در آن به گیرندگان کوپن داده می شود ، معادل پول که می تواند فقط برای غذا صرف شود - نه برای الکل ، شرط بندی روی اسب ، بلیط قرعه کشی یا هر چیز دیگری. با لباس مدرن ، این "تمبرهای غذایی" توکن های دیجیتالی هستند که در یک بستر بلاکچین با قراردادهای هوشمند معامله می شوند.

جاناتان روزنوئر ، مخترع مشترک ، به مجله Cointelegraph گفت ، ماه گذشته IBM حق ثبت اختراع رمزگذاری رمزگذاری شده قابل سفارش را دریافت کرد.

"سونامی آهسته در حال حرکت"

جوناس گروس ، دستیار تحقیق و مدیر پروژه در مرکز بلاکچین مدرسه فرانکفورت (FSBC) ، اتاق فکر دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت ، به ما گفت: "نشانه های قابل برنامه ریزی بیشتر و بیشتر مورد بحث قرار می گیرند." به عنوان مثال ، در آلمان ، اخیراً وزارت دارایی و بوندسبانک یک گروه کاری در مورد توسعه یورو قابل برنامه ریزی ایجاد کردند.

گرت سیلوست ، یکی از بنیانگذاران Tradeshift ، یک پلت فرم تجارت تجاری ، گفت: "کوید در حال تحمیل یک سونامی با سرعت قابل برنامه ریزی است." این می تواند انتقال به پول قابل برنامه ریزی در تجارت الکترونیکی را تسریع کند. از زمان همه گیر شدن ، "ما شاهد افزایش بهره هستیم" ، به ویژه هنگامی که بحران نقدینگی متعاقب آن شامل کاهش سرعت پرداخت ها شود. وی گفت ، اکنون بسیاری آماده هستند تا به صورت برنامه ریزی شده ، از جمله تسویه حساب های بدهی های خودکار / بدهی ها ، جلوه ای جدید ارائه دهند.

با IBM اختراع جدید ("ثبت اختراع ایالات متحده 10،742،398 ، Rosenoer ، و دیگران. 11 آگوست 2020") ، پارامترهای رمز رمز - محدودیت ها - را می توان در خود رمز ذخیره کرد ، یا آنها "ممکن است در یک زنجیره یا خارج از زنجیره ذخیره شوند. پایگاه داده که توسط یک شناسه هش شده ذخیره شده در رمز ارجاع می شود. " به گفته روزنوئر ، مخترع مشترک ، این رمز برای پیشرفت بسیاری از اهداف اجتماعی / اقتصادی از جمله ارائه کمک های بشردوستانه در صورت بروز فجایع طبیعی یا جنگ امکان پذیر است. برای مثال:

من می توانم ارز دیجیتالی ایجاد کنم که فقط توسط پناهندگان معتبر نگهداری شود و به مشاغل معتبر منتقل شود.

"یک موسسه خیریه یا پناهندگی می تواند اعتبارنامه را برای پناهنده صادر کند. مشاغل می توانند به طور مشابه معتبر باشند. سپس می توان نشانه های برنامه ریزی شده وجه را برای پناهنده صادر و از طریق تلفن وی نگهداری کرد. پناهنده فقط می تواند از آنها برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات از مشاغل معتبر استفاده کند. پناهنده همچنین می تواند آنها را به پناهندگان دیگر منتقل کند. "

وی افزود که یک رمز قابل برنامه ریزی توسط یک شخص ("شما می توانید AndrewCoin خود را ایجاد کنید") ، یک تجارت ، یک موسسه خیریه ، یک بانک ، یک دولت - یا یک نهاد دیگر ایجاد کنید. در بخش باطن ، یک حسابرس می تواند گزارش های خودکار درباره اینکه چه کسی توکن ها را در دست دارد و کجا استفاده می شود ، دریافت کند. روزنوئر خاطرنشان کرد: "الگوهای غیرمنتظره ، نشانگر کاهش یا اخاذی ، می تواند باعث ایجاد هشدارها و موارد استثنا شود." ("لاغر کردن" یک مشکل بزرگ در ارائه کمک های بشردوستانه است. و حتی وقتی کمک می رسد ، گیرندگان گاهی سرقت می شوند - نگرانی دیگری که یک رمزگذاری قابل برنامه ریزی می تواند کاهش دهد.)

وضعیت نشانه های قابل برنامه ریزی امروز چگونه است؟ مقدار اندکی وجود دارد در سطح تولید روزنوئر گفت ، استقرار هر چیزی در فضای DLT / بلاکچین ، اما احتمالاً تغییر خواهد کرد. دولت ها می توانند از نشانه های قابل برنامه ریزی برای اجرای تحریم های اقتصادی استفاده کنند. یک رمز می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود که بتواند ارزش آن را در هر کجای دنیا بازخرید کند - اما نه برای مثال در کره شمالی یا ایران. "افراد در استارتاپ ها در حال جابجایی هستند [use cases] رو به جلو ، "او اضافه کرد.

تقاضای بیشتری در جهان پس از Covid وجود دارد؟

"در ایالات متحده آمریکا بسیار خوب بود" برای توزیع چک های محرک ویروس کرونا توسط دولت ، به اصطلاح پرداخت هلی کوپتر در بهار امسال برای هر شهروند آمریکایی که مالیات پرداخت می کرد ، اگر پول قابل برنامه ریزی گزینه ای بود ، کاج بورچاردی ، مدیر عامل مدیر و شریک Platinion (آمستردام) ، بخشی از گروه مشاوره بوستون ، به مجله گفت. "این می توانست در چند ثانیه انجام شود ، بدون هیچ هزینه ای (از نظر توزیع). این بدون فکر بود. "

پروفسور جورج گیاگلیس در دانشگاه نیکوزیا (قبرس) به مجله Cointelegraph گفت:

پول قابل برنامه ریزی بیانگر یک تغییر تاریخی در نحوه درک و استفاده از پول است.

در حالی که امروزه اشکال زیادی از این قبیل پول وجود دارد - اکثر ارزهای رمزپایه در درجه بالاتر یا کمتر قابل برنامه ریزی هستند - بیشتر بحث در مورد CBDC ها مربوط به ارزهای دیجیتال است - نه پول با شرایط. او اضافه کرد:

"هیچ یک از ابتکارات موجود شامل پول برنامه ای در دقیق ترین تعریف این اصطلاح نیست. در واقع ، CBDC های در دست توسعه امروز فقط توسط ناشر قابل برنامه ریزی هستند - بانک مرکزی تصمیم می گیرد تأمین مالی ، عملکرد ، حریم خصوصی و سایر ویژگی ها - و نه توسط کاربر نهایی - یعنی من و شما نمی توانیم کدی را که مستقیماً به ما متصل است بنویسیم پول ، رفتار و حرکات آن را دیکته می کند. " در حالی که چشم انداز پول کاملاً قابل برنامه ریزی بیش از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیکتر است ، "هنوز مدتی طول می کشد که دولت ها و بانک های مرکزی با ارزهای دیجیتال و مالی غیرمتمرکز (DeFi) تمام راه های بخش خصوصی را طی کنند."

در ماه مارس ، دولت آلمان برای یافتن راه های ابتکاری برای مبارزه با بحران Covid-19 یک هاکاتون ترتیب داد. یك پیشنهاد امیدواركننده یورو متمركز غیر متمركز - یورو dezentraler gemeinschaftlicher (dgE) یا دیجی - کوپن مبتنی بر بلاکچین توزیع شده توسط دولت که فقط می تواند برای مشاغل مشارکت کننده در مناطق سخت اقتصادی خرج شود. Dorothee Bär ، وزیر امور خارجه آلمان برای دیجیتالی شدن ، گفت این سیستم شرکتهای کوچکتر را قادر می سازد تا در برنامه های کمک شرکت کنند.

مرحله تکامل بعدی دیجیتالی شدن

بورچاردی گروه مشاوره بوستون به ما گفت که تقریباً 80٪ از بانکهای مرکزی جهان به دنبال ارز دیجیتال هستند ، از جمله برخی از آنها که CBDC 2.0 را جستجو می کنند ، یعنی ارزهای دیجیتال متصل به قراردادهای هوشمند. به طور علنی ، به نظر نمی رسد هیچ بانک مرکزی پول قابل برنامه ریزی را تحت فشار قرار دهد. انگیزه بیشتر از دانشگاه ، از جمله مرکز Blockchain School Frankfurt در آلمان و طرح ارز دیجیتال آزمایشگاه MIT Media در ایالات متحده و همچنین گروه های صنعتی مانند انجمن بانک های آلمان ("bankenverband") است.

"[U]مانند پول دیجیتال سنتی - اشکال جدید رمزنگاری از یک نوآوری مهم فناوری برخوردار است: می توان آنها را به اصطلاح "قراردادهای هوشمند" متصل کرد اشاره شد انجمن بانک های آلمان (AGB) در یک وبلاگ. این گروه گفت: بانک های خصوصی آلمان پول دیجیتال قابل برنامه ریزی را "به عنوان نوآوری با پتانسیل زیاد که می تواند یک م keyلفه اصلی در مرحله بعدی تکامل دیجیتال سازی باشد" می دانند.

گروس به ما گفت که اگرچه CBDC های قابل برنامه ریزی در آینده نزدیک در ایالات متحده یا اروپا بعید به نظر می رسند ، "نشانه های قابل برنامه ریزی در کوتاه مدت به عنوان پول بانکداری تجاری توکن شده یا پول الکترونیکی در دسترس قرار می گیرند" - یکی تا سه سال آینده. "در حال حاضر ، بانک ها تلاش خود را برای معرفی رمزهای قابل برنامه ریزی با پشتوانه پول بانک های تجاری مرتبط با حساب های بانکی افزایش دادند." پروژه های تحت حمایت دولت مانند CBDC 2.0 ممکن است بیشتر طول بکشد.

ارائه کمک های بشردوستانه یکی از موارد پیش بینی شده استفاده از نخست وزیر است که بارها و بارها در مصاحبه ها ذکر شده است. روزنوئر به مدت دو سال و نیم در بمبئی ، هند ، در محاصره "فقر تکان دهنده" زندگی کرد ، جایی که کمک به فقیران توسط واسطه ها به مقدار عجیب و غریب سرقت شد. افراد فقیر به بانک دسترسی ندارند ، اما بسیاری از آنها امروز تلفن همراه دارند. بدون دردسر زیاد آنها می توانند ارز دیجیتال را از طریق تلفن خود دریافت کنند و سیستم بانکی را کاملاً دور بزنند.

یک رمز قابل برنامه ریزی می تواند با استفاده از تجزیه و تحلیل پیوند برای کشف تقلب و فساد ، کنترل حول پرداخت کمک ها ، ردیابی و ردیابی جریان ها را در سطح ملی تقویت کند. پرداخت ها به کجا می روند؟ چرا این همه به یک مکان سرازیر می شود؟ روزنوئر گفت: "این وعده واقعی است" - ریشه فساد سازمانی که فقرا را فقیر نگه می دارد. کشورهای در حال توسعه به ابزاری مانند این نیاز دارند - بسیار بیشتر از ایالات متحده یا اروپا "که در آن چیزهای زیادی وجود دارد [already] به اندازه کافی خوب."

حذف لیست های سیاه

روزنور پیشنهاد کرد: پول قابل برنامه ریزی می تواند معاملات مالی جهانی را حفظ کند که مطابقت با قوانین و مقررات محلی را حفظ می کند: «تصور کنید دارایی توکن دار دارید که می خواهید بفروشید. بگذارید آن را بدهی بلند مدت بنامیم. این قانون می گوید که من فقط می توانم آن را به یک سرمایه گذار معتبر بفروشم - سرمایه ای که دارای مقدار مشخصی دارایی خالص و درآمد سالانه است - یا می توانم آن را به یک سرمایه گذار خارجی بفروشم. " اینها طبقات افرادی هستند که توسط قانون تعریف شده اند. اگر روزنوئر دارایی خود را به آنها بفروشد ، ممکن است مجبور به نگه داشتن دارایی برای مدت زمانی باشند که تحت صلاحیت ایالات متحده باشد و سپس آنها فقط می توانند به یک سرمایه گذار معتبر یا یک سرمایه گذار خارجی بفروشند.

روزنور ادامه داد: "من می توانم نشانه خود را برنامه ریزی کنم تا اطمینان حاصل کنم که هر کسی که آن را نگه دارد از این شرایط برخوردار است."

این بدان معناست که من مجبور نیستم مثلاً لیست های سفید و لیست سیاه ایجاد کنم. این رمز محدودیت را به همراه دارد و شخص دیگری می تواند اعتبار نامه ای را که مطابق با شرایط (موارد) است صادر کند.

"آینده پول قابل برنامه ریزی است" گفت Neha Narula ، مدیر ابتکار ارز دیجیتال آزمایشگاه رسانه MIT. نخست وزیر می تواند جهانی را خلق کند که در حال حاضر تصور آن دشوار است. "جهانی را تصور کنید که در آن بتوانم داده های مراقبت های بهداشتی خود را به یک شرکت دارویی اجاره دهم. آنها می توانند تجزیه و تحلیل داده ها در مقیاس بزرگ را انجام دهند و اثبات رمزنگاری برای من ارائه دهند که نشان می دهد آنها فقط از داده های من به روشی استفاده می کنند که ما توافق کردیم. و آنها می توانند بابت آنچه می فهمند به من پول بدهند. "

از نشانه های قابل برنامه ریزی می توان برای دستیابی به اهداف زیست محیطی مانند تخلیه زباله های پلاستیکی در اقیانوس های جهان استفاده کرد. به عنوان مثال ، در طی پاکسازی ساحل در سال گذشته در خلیج مانیل ، ماهیگیران محلی 3 تن زباله جمع کردند - بیشتر آن پلاستیک بود - و به زحمت خود پرداخت می شدند با یک رمز ERC-20 مبتنی بر Ethereum. Coins.ph (شریک روی زمین) به تبدیل رمزنگاری به ارز فیات کمک کرد. به نظر می رسد تلاش هایی از این دست راه حل هوشمندانه ای برای دو مشکل به ظاهر غیرقابل حل ارائه می دهد: فقر در جهان در حال توسعه و زباله های پلاستیکی اقیانوس.

موانع در مقابل پول قابل برنامه ریزی باقی مانده است

قبل از اینکه پول قابل برنامه ریزی به واقعیت روزمره تبدیل شود ، چه موانعی باید برطرف شود؟ Carl Victor von Wachter از دانشگاه کپنهاگ به مجله Cointelegraph گفت که "مسائل مقیاس پذیری بلاکچین در سطح کشور باید غلبه شود. علاوه بر این ، هنوز بسیاری از فناوری ها و برنامه ها برای کاربران نهایی باید بهبود یابد. این فناوری در حال حاضر از نظر رابط کاربری و تجربه کاربری بسیار پیچیده است. "

فردی Zwanzger ، بنیانگذار و مدیر ارشد داده در Anyblock Analytics GmbH ، به ما گفت که مردم باید در زمینه مدیریت ارزهای دیجیتال و سودمندی آنها به عنوان گزینه های جایگزین ارزهای فیات ، آموزش بهتری داشته باشند. ممکن است مفید باشد که موارد را به زبان روزمره "مانند کوپن و امتیاز وفاداری برای کمک به آنها در درک مفاهیم" مفید باشد.

گروس گفت که هنوز درک عمومی در مورد مزایای بالقوه توکن های قابل برنامه ریزی و همچنین عدم همکاری کافی بین نهادهای عمومی - به عنوان مثال ، بانک های مرکزی و دولت ها - و بخش صنعتی که یک کاربر اصلی توکن های قابل برنامه ریزی است ، وجود دارد. عدم اطمینان از نظر قانونی نیز کمکی نمی کند.

سیلوست افزود ، هر راه حل پرداخت دیجیتال مطمئناً باید بررسی های اساسی KYC (مشتری خود را بشناسید) و پروتکل های حاکمیت قابل اعتماد ایجاد کند. "لحظه [digital] پرداخت ها از طریق لوله های مختلف شروع به جریان می کنند ، این یک چالش برای تنظیم کننده ها است. "

توبیاس تنر ، مدیر دستیار AGB و رئیس دیجیتال سازی ، توضیح داد که "اگر بخواهیم نخست وزیر را به دست بگیریم" باید نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در نظر گرفته شود - نکته ای که بسیاری با آن موافقند. بر خلاف بیت کوین (BTC) ، که درجه حریم نسبتاً بالایی را ارائه می دهد - کاربران نمی توانند به راحتی مورد بررسی قرار گیرند - رمزهای قابل برنامه ریزی برای ردیابی طراحی شده اند. روزنوئر گفت ، روشهایی برای مهندسی حریم خصوصی در این رمز وجود دارد ، با استفاده از دانش صفر ، به عنوان مثال ، می تواند تأیید کند که یک شخص واقعاً دارایی ادعا می کند بدون اینکه مشخص شود که آن فرد در واقع کیست.

بورچاردی اظهار داشت ، یک جامعه ممکن است فقط ردیابی بسیار زیادی را تحمل کند. هرکسی نمی خواهد دولت هر کاری را که انجام می دهد ردیابی کند. بنابراین مهم است که در نظر بگیریم چه زمانی ردیابی را اعمال کنیم و چه زمانی نباید. ممکن است آستانه وجود داشته باشد. برای مثال زیر 1000 دلار ، یک معامله ردیابی نمی شود.

سیر تحول پول

محتمل ترین بازه زمانی برای استفاده گسترده PM چیست؟ روزنوئر گفت: ظاهر ارز دیجیتال غیر BTC در مقیاس بزرگ "قریب الوقوع است" - یا پایان سال 2020 یا آغاز سال 2021 ، و احتمالاً به صورت CBDC چینی یا از ثبات پیمانه Libra ارائه می شود. تنر افزود كه یوروی قابل برنامه ریزی قابل تنظیم كه توسط بانك های خصوصی صادر می شود ، ممكن است در پنج سال آینده با سایر پول های الکترونیکی قابل برنامه ریزی مانند Libra همزیستی داشته باشد.

زوانزگر گفت: "به نظر من ، این نیاز وجود دارد اما این فناوری از نظر UX ، فرزندخواندگی و غیره هنوز كاملاً وجود ندارد - و مانع بزرگتر ورود به ذهن (و قلب) مردم / كاربران است. آزمایشاتی با ارزهای محلی حتی قبل از ایجاد بلاکچین در آن انجام شده بود و آنها از بین نرفتند. من نمی بینم که فناوری نوپای بلاکچین می تواند حداقل طی یک تا سه سال آینده تغییرات زیادی در آن ایجاد کند. "

کوین داود ، استاد امور مالی و اقتصادی در دانشگاه دورهام در انگلستان ، با تردید بیشتری یادداشت کرد. "به نظر من که نشانه های قابل برنامه ریزی هنوز اثبات نکرده اند که می توانند به نتیجه ای برسند که از نتایج برتر یا ارزان تر از نتایج حاصل از فن آوری های موجود باشد. ما هنوز در اینجا روزهای ابتدایی را صحبت می کنیم ، "او به مجله Cointelegraph گفت.

همانطور که در وبلاگ گروه مشاور بوستون ذکر شده است به صورت مشترک نوشته شده است توسط Burchardi ، بیشتر مدلهای CBDC که در دهه گذشته مورد بحث قرار گرفته اند ، واقعاً به امکانات قابل برنامه ریزی ارز دیجیتال اما آنها به ما یادآوری می کنند که وقتی پول قابل برنامه ریزی در مقیاس - در سطح دولت - اتخاذ می شود ، تغییرات گسترده اقتصادی / اجتماعی می تواند به دنبال داشته باشد:

"اولین نسل CBDC ، که تقریباً یک دهه پیش معرفی شد ، قابلیت همکاری و برنامه ریزی محدودی داشت. نسل بعدی ، معروف به CBDC 2.0 ، احتمالاً در سطح ملی یا فراملی (در مورد بانک مرکزی اروپا) کار خواهد کرد. این ارزها می توانند به طور خودکار سیاست های پولی را کمک کنند ، که می تواند خطر تورم بیش از حد را در اقتصادهای نوظهور کاهش دهد و نابرابری قدرت خرید را کاهش دهد. "

و همانطور که در گزارش ذکر شده است ، شاید جذاب ترین پیشنهاد ارزشی برای دولت ها:

قابلیت ردیابی بهتر این امکان را به ملت ها می دهد تا فعالیت های جنایی ، فرار مالیاتی و قاچاق مواد مخدر را مهار کنند.